08/12/2016
Ana Menü
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
MOBİL UYGULAMA
Sitemizin Resmi Kurum ve Kuruluşlarla Bir İlgisi Bulunmamaktadır!
HABER

ÖZEL GÜVENLİK İŞ İLANLARI
ÖZEL GÜVENLİK KAYIT ŞARTLARI SINAV TAKVİMİ VE DERSLER

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER


1- *SAĞLIK RAPORU (*Silahlılar İçin: Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur. *Silahsızlar İçin: Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur. ibareli olacak ve devlet hastanelerinden alınabilir. ÖNEMLİDİR: SİLAHLI En az 21 yaşını doldurmuş ve LİSE mezunu - SİLAHSIZ en az 18 Yaşını doldurmuş ve ORTAOKUL mezunu)

*SİLAHLI (GÖZ KBB NÜROLOJİ PSİKYATRİ ORTOPEDİ) *SİLAHSIZ (GÖZ KBB NÜROLOJİ PSİKYATRİ)


2- DİPLOMA (Aslı ve Fotokopisi)


3- KİMLİK Fotokopisi


4- FOTOĞRAF 6. Adet (Sakalsız-Kravatlı-küpesiz)


2016 YILI ÖZEL GÜVENLİK SINAV TAKVİMİ

62 Nolu Sınav; 31 OCAK 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 18 ARALIK 2015 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.

63 Nolu Sınav; 27 MART 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 12 ŞUBAT 2016 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.

64 Nolu Sınav; 15 MAYIS 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 01 NİSAN 2016 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.

65 Nolu Sınav; 31 TEMMUZ 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 17 HAZİRAN 2016 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.

66 Nolu Sınav; 02 EKİM 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 19 AĞUSTOS 2016 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.

67 Nolu Sınav; 04 ARALIK 2016 tarihinde yapılacaktır ve bu sınava 21 EKİM 2016 tarihi dahil olmak üzere eğitimini bitirmiş olanlar alınacaktır.


İŞ ARAMA TEKNİKLERİ
Özel Güvenlik (SİLAHLI - SİLAHSIZ) Kimlik Kartına Sahip (BAY-BAYAN) Arkadaşlarımız İçin, "İŞ" Bulma Konusunda Biraz Pratik Bilgiler Vermek İstiyoruz.

İŞ BULMAK İÇİN ÖNCELİKLE YAPILMASI GEREKENLER:

1- İŞ-KUR'a Giderek Yada Kurumun Resmi İnternet Sitesi İş Kur Üzerinden Özel Güvenlik Elemanı Olarak İş Arama Kaydınızı Yapınız.

2- Kariyer Yeni Bir İş ......vb. Sitelere Özel Güvenlik Elemanı Olarak CV'nizi Bırakın.

3- Şirketlerin İnternet Sitelerinde Yer Alan İnsan Kaynakları Departmanlarına Özel Güvenlik Elemanı Olarak CV'nizi Bırakın.

*Bilgilendirmelerimiz Devam Edecek....
SINAV PUANI HESAPLAMASI
Temel eğitimde başarılı olabilmek için sınavdan kaç puan almam gerekir?

Temel eğitimin yazılı sınavında her biri 1 puan olan 100 soru sorulmaktadır. Başarılı olabilmek için en az 60 adedini doğru cevaplamak gerekmektedir (Yanlış doğruyu götürmüyor).

Silah yazılısı ve atış puanlaması nasıl yapılıyor?

Silah yazılı sınavında her birinin değeri 2 puan olan 25 soru sorulmakta, dolayısıyla 50 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Ayrıca atış (uygulama) sınavında 5 mermi atılmakta, hedefe isabet eden her mermi 10 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Başarılı sayılabilmeniz için silah yazılısı ve uygulama sınavınızın ortalaması 60 puan olmalıdır.

Diyelim ki silah yazılısından 15 doğrunuz var (15×2= 30), atıştan da üç isabetiniz var (3×10=30), ortalamanız 30+30= 60 olur.

Silah atışları; 15 metreden, gerçeğe yakın ölçülerde yarım boy erkek siluetine yapılmaktadır.

Sitemize gönderilen yorumların büyük bir çoğunluğunu “silahlı geçme” konusunun oluşturduğunu tespit etmemiz nedeniyle konuyu bazı örneklerle açıklamayı uygun bulduk.

Örnek-1 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 70, silah kısmının toplamından 50 almış olsun.
70 + 50 = 120 : 2 = 60 eder ve adayımız “silahlı” geçer.

Örnek-2 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 50, silah kısmının toplamından 70 almış olsun.
50 + 70 = 120 : 2 = 60 eder ve adayımız “silahlı” geçer.

Örnek-3 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 66, silah kısmının toplamından 54 almış olsun.
66 + 54 = 120 : 2 = 60 eder ve adayımız “silahlı” geçer.

Örnek-4 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 48, silah kısmının toplamından 100 almış olsun.
48 + 100 = 148 : 2 = 74 eder ve adayımız “kalır”. Silah kısmından 70’in üstünde almasına rağmen, temel eğitimde 50’nin altında not aldığı için sınavın tamamından başarısız sayılır.

Örnek-5 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 60, silah kısmının toplamından 50 almış olsun.
60 + 50 = 110 : 2 = 55 eder ama adayımız “silahsız” geçer. Çünkü temel eğitimden geçer not almıştır. Bir sonraki sınavın sadece silah kısmından sorumlu olur.

Örnek-6 : Adayımız 100 soruluk temel eğitimden 60, silah kısmının toplamından 60 almış olsun.
60 + 60 = 120 : 2 = 60 eder ve adayımız “silahlı” geçer.
SIKÇA SORULAN SORULAR
SIKÇA SORULAN SORULAR

Özel güvenlik yöneticisi olarak görev yapmak istiyorum. Bunun için de özel güvenlik görevlilerinin aldığı eğitimi mi almak gerekiyor, yoksa yönetici eğitimi mi almak gerekiyor?
Özel güvenlik görevlisi olarak görev yapmak için de, özel güvenlik yöneticisi olarak görev yapmak için de aynı eğitimi (özel güvenlik temel eğitimini) almak gerekmektedir. Özel güvenlik yöneticisi olmak için farklı bir eğitim programı bulunmamaktadır.
Özel güvenlik sertifikasını çalışırken alabilir miyim?
Hayır, alamazsınız. Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı olmadan özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak mümkün değildir. Kimlik kartı için ise öncelikle özel güvenlik temel eğitimini tamamlamak ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak sınavda başarılı olarak sertifikaya hak kazanmak gerekmektedir. Sertifika ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne / İl Jandarma Komutanlığı'na başvurarak Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı'nı alanlar özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir.
Yaşım 32. Özel güvenlik eğitimi alabilir miyim?
Evet, alabilirsiniz. Özel güvenlik görevlisi olmak için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi temel eğitimi için 18 yaşını tamamlamış olmak, silahlı özel güvenlik temel eğitimi için ise 21 yaşını tamamlamış olmak gereklidir.
İlkokul mezunuyum. Özel güvenlik görevlisi olabilir miyim?
Maalesef olamazsınız. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için en az ilköğretim (ortaokul=8 yıl) mezunu, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için ise en az lise (11 yıl) mezunu olmak gerekmektedir.
Silahlı eğitim alıp uygulama (silah bilgisi yazılı ve atış) sınavında başarısız olursam silahsız özel güvenlik eğitim sertifikası alabilir miyim?
Evet, alabilirsiniz. Silahsız 100 soruluk bölümden, başarı ölçüt puanı olan 60 ve üzerinde puan almanız durumunda adınıza silahsız özel güvenlik eğitim sertifikası düzenlenir ve bu sertifikayı kullanarak silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartı çıkarabilirsiniz. Bir sonraki sınava, daha önceki sınavda başarısız olduğunuz bölümden tekrar katılarak silahlı sertifika edinme hakkınızı kullanabilirsiniz.
Toplam kaç sınav hakkı bulunmaktadır?
Özel güvenlik eğitimini tamamlayan kişilere toplam 4 (dört) sınav hakkı verilmektedir. 4 (dört) sınavda da başarılı olunamaması halinde sınav hakkı dolmakta ve istenirse tekrar eğitim alınması gerekmektedir.
Özel güvenlik eğitimini tamamladıktan sonra sınava katılmazsam ne olur?
Sınava katılmazsanız 1 sınav hakkınızı kullanmış sayılırsınız.
Özel güvenlik sınavına nerede girmem gerekiyor?
Özel güvenlik sınavına, özel güvenlik eğitimini aldığınız kurumun bulunduğu şehirde girmeniz gerekmektedir.
Silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartımı silahlı özel güvenlik kimlik kartına çevirmek için tekrar ruhsat harcı yatıracak mıyım?
Hayır, tekrar ruhsat harcı yatırmayacaksınız. Ancak, kimlik kartı silahlıya çevrileceği için devlet hastanelerinden "silahlı özel güvenlik görevlisi olur ve/veya ateşli silah taşımasında ve bulundurmasında sakınca yoktur" ibareli sağlık raporu alınması gerekmektedir.
Liseye devam ediyorum ve 19 yaşımdayım. Şu anda silahsız eğitim alıp, liseyi bitirdiğimde ve 21 yaşımı tamamladıktan sonra kimlik kartımı silahlıya çevirebilir miyim?
Evet, çevirebilirsiniz. Liseyi tamamladıktan ve 21 yaşınızı doldurduktan sonra 20 saat süreli Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi'ne katılıp sadece silah sınavında başarılı olduktan sonra alacağınız silahlı sertifikayla, silahsız özel güvenlik görevlisi kimlik kartınızı silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik kartına çevirebilirsiniz.
Hakkımda verilmiş bir mahkumiyet kararı var. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?
Hakkınızda verilmiş mahkumiyet kararı, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un 10.maddesinin (d) fıkrasında sayılan suçlar nedeniyle verilmiş bir mahkumiyet kararı değilse, özel güvenlik görevlisi olmanız için engel teşkil etmez. Ancak yine de konuyu bir hukukçuya danışmak uygun olur.
Bacağımda platin var. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?
Engel değildir. Özel güvenlik görevlisi kimlik kartı verilebilmesi için herhangi bir sağlık probleminiz bulunmadığını tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alacağınız "Göz, KBB, Nöroloji, Psikiyatri, muayenesi içeren "silahlı/silahsız özel güvenlik görevlisi olur" ibareli heyet raporuyla belgelemeniz gerekmektedir.
Kısmi renk körüyüm. Özel güvenlik görevlisi olmama engel olur mu?
Renk körlüğü Özel güvenlik görevlisi olmanıza engel değildir. Ancak gece körlüğü engeldir. Özel güvenlik eğitimine başlamadan önce sağlık raporu alınması zorunlu bulunduğundan alacağınız rapora istinaden eğitim alabilirsiniz.
Derslere katılmadan özel güvenlik sertifikası alabilir miyim?
Hayır, derslere katılmadan alamazsınız. Toplam ders saatinin %10'u kadar devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu oranın aşılması halinde kursla ilişiğiniz kesilir.
Sağlık raporlarının geçerlik süresi ne kadardır?
Sağlık raporlarının geçerlik süresi verildiği tarihten itibaren 1 (bir) yıldır.
Silahsız'dan Silahlı'ya geçiş Eğitimi nasıl oluyor?
5188 Sayılı yasaya dayalı olarak verilen silahsız güvenlik eğitiminini silahlı güvenlik eğitimine çevirmek için verilen özel güvenlik silah fark eğitiminin toplam süresi 20 ders saatidir ve silah bilgisi ve atış derslerinden oluşmaktadır.
Eğitim süreci sonunda adaylarımız Silahlı özel güvenlik sorularından oluşan 25 soruluk test usulü sınava tabi tutulmakta ve akabinde uygulamlı sınavda poligon ortamında 5 adet mermi ile atış yapmaktadır.

Silahlı sınav sonucunun hesaplanması; 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan olacak şekilde (25 soru X 2 puan) ve atış esnasındaki her isabetli merminin değeri 10 puan olacak şekilde (5 atış X 10 puan) hesaplanmaktadır.Yapılan silah atışı ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup her iki bölümden alınan puan toplanıp ikiye bölünerek sınav sonuç puanı ortaya çıkmaktadır.Silahlı sınavda başarı olmak için bu ortalamanın en az 60 puan olması gerekmektedir.

Önemli not: Eğer kişi daha önceden silahsız sınavda 70 ve üzeri bir puan almış ise silahlı sınavdan 50 puan ortalaması alsa dahi başarılı olacaktır.Bu durumda da “Ben silah atışlarından en az kaç vurmalıyım sorusu” nun çok sorulduğu düşünüldüğünde, bir adayın silahsız sınavından 70 ve üzeri silah teorik test sınavından 25 sorunun tamamanı yaparak 50 alması durumunda Silah atış sınavından hiç bir atışı vuramasa dahi, sınavda 60 ortalamayı yakayacağından sınavdan geçeçeği ortaya çıkacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken silahsız sınavdan 100 dahi alınsa silahlı sınavdan 50 nin altında olan bir puan alınır ise sınavdan 60 ın üzerinde bir ortalama alınmasına karşın, sınavda başarısız olunacaktır.

Bu eğitimi alabilmek için en az lise mezunu olup; 21 yaşını doldurmuş olmak ve silahsız sertifika veya özel güvenlik kartına sahip olmak gerekir. Bütün eğitim süreci yaklaşık olarak 3 günde tamamlanmaktadır.

DERSLER:
1. SİLAH BİLGİSİ ( TEORİK ) 15 SAAT
2. SİLAH BİLGİSİ ( ATIŞ ) 5 SAAT
ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI ALABİLMEK İÇİN İSTENİLEN BELGELER
ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI ALABİLMEK İÇİN İSTENİLEN BELGELER

Plastik Dosya İçerisine Sıralamaya Göre Dizilerek Verilecek Evraklar Listesi

*Dilekçe(T.C kimlik no yazılı olacak veya kimlik fotokopisi eklenecek.)
*Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu (2 Adet, imzalı ve fotoğraflı olmalı, TC. Kimlik Numarası bulunmalı)
*Ruhsat Harcı Yatırıldığına Dair Makbuz (Aslı) (tahkikat sonuçlanıncaya kadar getirilebilir)
*Sağlık Raporu (Aslı) (Silahlı Ö.G.Görevlileri için "Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ve Silahsız Ö.G.Görevlileri için *"Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Olur" ibareli olacaktır)
*Diploma Fotokopisi (noter onaylı)
*(4) Adet vesikalık fotoğraf


SERTİFİKA ALDIKTAN SONRA KİMLİK KARTI İÇİN YAPILMASI GEREKEN MASRAFLAR;

KİMLİK KARTI HARCI: 2016 yılı itibari ile 501,00.-TL olup, bağlı bulunulan ilin vergi dairelerine yatırılır. Silahlı ve Silahsız Özel güvenlik eğitimi için aynı miktar geçerlidir.Özel güvenlik kimlik kartını çıkarabilmek için yapılması gereken her hangi başka bir masraf yoktur.
Silahsız özel güvenlik kimlik kartına sahip olup harcını yatırmış olan kişiler, silahlı özel güvenlik eğitimi aldıktan sonra, özel güvenlik kartlarını silahlı güvenlik kimlik kartına çevirmek istediklerinde tekrar bu harcı yatırmazlar.

ÖNEMLİ NOT: Devlet tarafından öngörülen Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı masrafı, en erken sertifikanızı aldıktan sonra gerçekleştirebileceğiniz ödemeler olup; isteğe bağlı olarak daha sonra da istenildiği zaman ödenebilecek bir ücrettir.
KURS İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
KURS İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1. 2 ADET NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ
2. SAVCILIK SABIKA KAYIT BELGESİ (1 ASIL 1 FOTOKOPİ)
3. NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ - NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN (1 ASIL 1 FOTOKOPİ)
4. YERLEŞİM YERİ BELGESİ - NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN (1 ASIL 1 FOTOKOPİ)
5. *SAĞLIK RAPORU
6. DİPLOMA, OKUDUĞUNA DAİR YAZI VEYA TASDİKNAME (1 ASIL 1 FOTOKOPİ)
7. 6 ADET FOTOĞRAF

NOT:SİLAHSIZ KURS İÇİN 18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK VE EN AZ SEKİZ YILLIK İLKÖĞRETİM VEYA ORTAOKUL MEZUNU OLMAK GEREKLİDİR.


SİLAHLI KURS İÇİN 21 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAK VE EN AZ LİSE VEYA DENGİ OKUL MEZUNU OLMAK GEREKLİDİR.


*SAĞLIK RAPORU DETAYLARI:

* SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLUR İBARELİ OLACAK.

* SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ;
DEVLET HASTANESİNDEN TAM TEŞEKKÜLLÜ
HEYET RAPORU ALACAKLAR VE ATEŞLİ SİLAH
TAŞINMASINDA VE BULUNDURMASINDA SAKINCA
YOKTUR İBARELİ VE EN AZ BEŞ DOKTOR İMZALI OLACAKTIR.
1. PSİKİYATRİ
2. NÖROLOJİ
3. GÖZ
4. KULAK,BURUN,BOĞAZ
5. ORTOPEDİ

* SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ;
DEVLET HASTANELERİ, ÖZEL HASTANELER
VEYA ÖZEL POLİKLİNİKLERDEN ALABİLİRLER.
ANCAK EN AZ DÖRT DOKTOR İMZALI OLACAKTIR.
1. PSİKİYATRİ
2. NÖROLOJİ
3. GÖZ
4. KULAK,BURUN,BOĞAZ

TÜRK CEZA KANUNUNUN 53 ÜNCÜ MADDESINDE BELIRTILEN SÜRELER GEÇMIŞ OLSA BILE; KASTEN IŞLENEN BIR SUÇTAN DOLAYI BIR YIL VEYA DAHA FAZLA SÜREYLE HAPIS CEZASINA YA DA AFFA UĞRAMIŞ OLSA BILE DEVLETIN GÜVENLIĞINE KARŞI SUÇLAR, ANAYASAL DÜZENE VE BU DÜZENIN IŞLEYIŞINE KARŞI SUÇLAR, CINSEL DOKUNULMAZLIĞA KARŞI SUÇLAR, KAMUNUN SAĞLIĞINA KARŞI SUÇLAR, ZIMMET, IRTIKÂP, RÜŞVET, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, SAHTECILIK, GÜVENI KÖTÜYE KULLANMA, HILELI IFLAS, IHALEYE FESAT KARIŞTIRMA, EDIMIN IFASINA FESAT KARIŞTIRMA, SUÇTAN KAYNAKLANAN MALVARLIĞI DEĞERLERINI AKLAMA, KAÇAKÇILIK VEYA FUHUŞ SUÇLARINDAN MAHKÛM OLMAMAK.

ÖZEL GÜVENLİK DERSLERİ

1. Özel Güvenlik Hukuku Ve Kişi Hakları
2. Özel Güvenlik Tedbirleri
3. Güvenlik Sistem Ve Cihazları
4. Temel İlk Yardım
5. Olay Yeri Koruma
6. Yangın Güvenliği Ve Tabii Afetlerde Müdahale Tarzı
7. Etkili İletişim
8. Kalabalık Yönetimi
9. Kişi Koruma
10. Uyuşturucu Maddeler
11. Silah Bilgisi Ve Atış
ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİMİ YENİLEME ŞARTLARI VE EVRAKLARI
ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİMİ YENİLEME ŞARTLARI VE EVRAKLARI

5188 Sayılı Yasa gereğince, Özel Güvenlik Temel Eğitimi almış veya 2495 sayılı yasadan muafiyet hakkı sona ermiş Özel Güvenlik Personeli Yenileme Eğitimi almak zorundadır.
Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmakta olan (5) yıllık süresi dolan personelin bu görevlerine devam edebilmeleri için Yenileme Eğitimi almak zorundadırlar.
Yenileme Eğitimi; Kişinin Sertifikasının süresinin dolmasına bir yıldan az süre kaldığında alınabilir, sürenin dolmasına 6 aydan az süre kalmış ise mutlaka alınması gerekmektedir. Eğitimin erken alınması herhangi bir süre kaybına (hak kaybına) neden olmamaktadır. Yenileme eğitimini alan kişinin yeni kimlik kartı süresinin başlangıç tarihi eski kimliğin bitiş tarihinden başlamaktadır. Beş yıllık sürenin sona ermesinden sonra yenileme eğitimi alınabilir. Bu durumda yeni kimliğin süre başlangıcı yİne eski kimliğin bitiş tarihinden başlatılır. Bu süre beş yılı geçer ise Yeniden Temel eğitim alınması gerekmektedir.
Silahlı Güvenlik Eğitimleri 60 saat (10 gün ) sürmektedir. Eğitimi tamamlayan arkadaşlar Türkiye Genelinde yapılacak sınava gireceklerdir. Sınavda başarısız olma kuralı yoktur. Sınav sonucunda alınan puan eğitim sertifikasına yazılmaktadır. Sınavların açıklanmasına müteakip kursiyerlere İçişleri Bakanlığı’ndan ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME EĞİTİM SERTİFİKASI verilmektedir. Verilen eğitim sertifikasının süresi eski kimlik kartının bitiş tarihinden itibaren beş yıldır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

4 Resim
İkametgah Belgesi
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Mevcut Özel Güvenlik Kimlik Kartı ve Sertifika (Aslı-Fotokopisi.)

KAYIT ŞARTLARI:
Daha önce silahlı veya silahsız kimlik kartına sahip olmak ve bu kartın süresinin dolmasına bir yıldan az süre kalmış olmak gerekir.

SINAV TARİHİ: Yıllık sınav takvimine göre belirlenecektir. Kurs alan personelimize ayrıca bildirilecektir.

SON KAYIT TARİHİ:
Kayıtlarımız sürekli devam etmektedir. ** Kayıtlar kontenjanla sınırlıdır.

YENİLEME EĞİTİMİ VE SÜRELERİ

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamındaki yenileme eğitimler;
Silahlı güvenlik personeli için 60 saat,
Silahsız güvenlik personeli için 50 saattir.


ZORUNLU DERSLER VE SAATLERİ:

1. Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (10 saat)
2. Güvenlik tedbirleri (10 saat)
3. Güvenlik sistem ve cihazları (3 saat)
4. Temel ilk yardım (4 saat)
5. Genel Kollukla ilişkiler (2 saat)
6. Yangın güvenliği ve tabii felaketlerde müdahale tarzı (4 saat)
7. Silah bilgisi ve atış (10 saat)
8. Etkili iletişim (8 saat)
9. Kalabalık yönetimi (4 saat)
10. Kişi koruma (4 saat)
11. Uyuşturucu madde bilgileri (1 saat)

Eğitim Kadromuz 5188 Sayılı kanun ve uygulama yönetmeliğinin istediği niteliklere sahip, konusunda uzman personelden oluşmaktadır.


ÖNEMLİ NOT: Yenileme eğitimlerini tamamlayan kişiler kimlik kartlarını çıkartabilmek için vergi dairesine,
Kimlik kartı harcı yatırmayacaklar ve Sağlık Raporu almayacaklardır.
EĞİTİM PROGRAMLARI
SİLAHLI EĞİTİM PROGRAMI

Toplam süresi 120 ders saatlik bir özel güvenlik eğitim programıdır.
5188 sayılı kanunda belirtildiği şekliyle 100 saatlik bölümü silahsız eğitim konularından kalan 20 saatlik bölümü de silah bilgisi ve atış dersleri olarak öğrencilere verilmektedir.
Öğrencilerin eğitim programı sonunda 100 soruluk silahsız, 25 soruluk silahlı toplam 125 soruluk test sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Ve 5 adet mermi ile atış yapılmaktadır.

* Test sınavında başarılı olmak için silahsız derslerden sorulan 100 sorudan en az 60 soruya doğru cevap vermek gerekmektedir. Soruların puan değeri 1dır.
* Silahlı derslerden sorulan 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan ve atış esnasındaki her merminin değeri ise 10 puandır. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup ortalamada en az 60 almak gerekmektedir.

Bu eğitim programına katılabilmek için en az lise mezunu olup; 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

SİLAHSIZ EĞİTİM PROGRAMI

Toplam süresi 100 ders saatlik bir özel güvenlik eğitim programıdır.
5188 Sayılı kanunda belirtildiği şekliyle eğitim programı tamamlandığında, öğrenciler 100 soruluk test katılarak 100 sorudan en az 60 soruya doğru cevap vermeleri gerekmektedir. Soruların puan değeri 1dır.
Silahsız eğitim programına katılmak için ortaokul mezunu olup; 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.


SİLAH FARK EĞİTİMİ PROGRAMI

Toplam süresi 20 ders saatlik bir özel güvenlik eğitim programıdır.
5188 Sayılı kanun gereği 100 saatlik silahsız eğitim programına katılarak başarılı olarak silahsız sertifika alan öğrencilerden, aldıkları silahsız sertifikayı silahlıya çevirmek isteyenler için verilen silah eğitim programıdır. Silah bilgisi ve atış derslerinden meydana gelmektedir.

Eğitim programı sonunda öğrenciler 25 soruluk silahlı bölümden test sınavına tabi tutulmakta ve 5 adet mermi ile atış eğitimi yaptırılmaktadır.

1. 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan
2. Atış esnasındaki her merminin değeri ise 10 puandır.
3. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup ortalamada en az
60 almak gerekmektedir.

Bu eğitim programına katılabilmek için en az lise mezunu olup; 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

YENİLEME EĞİTİMİ PROGRAMI

2495 sayı ve 1981 tarihli Özel Güvenlik Yasasına tabi olarak çalışan Özel Güvenlik Görevlilerinin Çalışma İzin Belgelerinin süreleri 25.06.2009 tarihinde biteceğinden yeniden Yenileme Eğitimi ve sınavına katılarak kimlik kartlarını almaları gerekmektedir. Söz konusu Yenileme Eğitimine ve sınavına katılmak , kimlik kartının yenilenmesi için yeterli olacaktır.
Özel Güvenlik Sektöründe Bizimle Yerinizi Alın
SİLAHSIZ Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

18 Yaşını doldurmuş olmak.
En az ilköğretim okulu (Orta okul) mezunu olmak.
Sağlık problemi olmamak.
Taksirli suçlar harici sabıkası olmamak.
Ders Süresi: 100 saat (16 Gün)

SİLAHLI Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları

21 yaşını doldurmuş olmak.
En az lise mezunu olmak.
Sağlık problemi olmamak.
Taksirli suçlar harici sabıkası olmamak.
Ders Süresi: 120 Saat (20 Gün)
ÖZEL GÜVENLİK SAĞLIK RAPORU ALMA İŞLEMİ…
ÖZEL GÜVENLİK SAĞLIK RAPORU ALMA İŞLEMİ…

Sağlık Raporu kursa kayıt olurken istenilen evraklardan biri olup, kursa başlamadan önce alınması gerekmektedir. “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibareli sağlık raporunun Devlet hastanelerinden ve heyetten alınması gerekmektedir. “Silahsız Özel güvenlik olur” ibareli sağlık raporu devlet hastanelerinden veya heyet oluşturan özel sağlık kurumlarından alınabilir.
Silahsız Özel Güvenlik Olur ibareli sağlık raporu için Psikiyatri, Nöroloji, Göz, Kulak Burun Boğaz, Silahlı için bunlara ilave olarak Ortopedi servisinden sağlam raporu almak gerekmektedir.
REKLAM ALANI
En Son Aktif Forum Başlıkları
  Başlık Gösterim Cevaplar En Son Mesaj
İŞ İLANLARI
İŞ ARAYANLAR
496 0 OG
03/11/2016
ÖZEL GÜVENLİK HUKUKU VE KİŞ...
DERS NOTLARI
444 3 OG
27/07/2016
ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİMİ İÇİN ...
KURSİYER İŞLEMLERİ
177 0 OG
06/05/2016
Kamuda yaklaşık 118 bin öze...
ÖZEL GÜVENLİK (A'dan Z'ye)
196 0 OG
08/03/2016
5. Security Konferansı
ÖZEL GÜVENLİK (A'dan Z'ye)
227 0 OG
08/03/2016
İŞ ARAMA TEKNİKLERİ
İŞ ARAYANLAR
366 0 OG
14/02/2016
ÖZEL GÜVENLİK TEDBİRLERİ
DERS NOTLARI
181 1 OG
13/02/2016
GÜVENLİK SİSTEM VE CİHAZLARI
DERS NOTLARI
431 0 OG
13/02/2016
OLAY YERİ KORUMA
DERS NOTLARI
126 0 OG
13/02/2016
YANGIN GÜVENLİĞİ VE TABİİ A...
DERS NOTLARI
409 0 OG
13/02/2016
ETKİLİ İLETİŞİM
DERS NOTLARI
324 0 OG
13/02/2016
KİŞİ KORUMA
DERS NOTLARI
249 0 OG
13/02/2016
UYUŞTURUCU MADDELER
DERS NOTLARI
223 0 OG
13/02/2016
SİLAH BİLGİSİ VE ATIŞ
DERS NOTLARI
167 0 OG
13/02/2016
TEMEL İLK YARDIM
DERS NOTLARI
322 2 OG
13/02/2016
REKLAM ALANI
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
FACEBOOK SAYFAMIZ
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Telefonunuza Okutunuz
Sayfa oluşturulma süresi: 0.14 saniye E-POSTA: info@ozelguvenlik.eu